Anasayfa        Matbaa Grafik        Zarflar

Yan Menü

Zarflar

Özel ve tüzel işlerde gizliliğin korunması gerekir. Mahremiyetin özellikle kendini hissettirdiği ticari işlerde ise korunma elzem hale gelmektedir. Bir ihalede fiyat teklifi sırasında kağıdın direkt sunumu pek alışılmış bir durum değildir. İçeriğin gizlenmesi ve saygınlık havası katması açısında evraklar zarflar içinde sunulur. Ticari anlaşmalarda sıkça kullanılan zarfların kullanıcı kitlesi sadece şirketlerle de sınırlı değildir. İnsanlar birbiri ile mektuplaşırken de zarflardan yardım alırlar.

Zarfların çok fazla çeşidi vardır ve kullanım alanları hayli geniştir. Birçok insan zarf kültürü ile yıllardır haşır neşirdir; evrakların gizliliği ilkesi genel kabul görmüştür. Uzun senelerdir kullanılan zarflar, teknolojinin gelişmesiyle önemini biraz kaybetse de kendi içinde çeşitlenerek varlığını sürdürmektedir. Özellikle resmi işlerde, zarfların kullanılması hala yaygındır ve röntgen zarfları, hava kabarcıklı zarf ve özel zarflar tercih edilir. Senelerdir kullanılan zarflar, tasarımları ile dikkat çekmektedir. Kullanım amacına göre görsellerle süslenen, adres bilgileri ve marka adı gibi bilgilerin yer aldığı çok yönlü zarf tasarımları ile karşılaşmamız mümkündür. Zarfların bankalar tarafından tercih edilen çeşidi, kartvizit zarflarıdır.

Bu zarflarda firmanın adı, logosu, irtibat bilgileri çok büyük olmayacak şekilde yer alır ve sol köşede şeffaf bir kartvizitlik bölümü bulunur. Bu bölme, zarfın içine girecek kağıdın üzerinde yazacak kişi bilgilerini göstermek içindir. Şık bir tasarımı bulunan kartvizit zarfları, banka –müşteri iletişimde oldukça yaygındır. Bir diğer zarf çeşidi davetiye zarflarıdır; düğün, nişan, sünnet, konferans gibi salon davetlerinde, bilgi verici içeriğin taşınmasını sağlayan süslü zarflardır. Tercih edilen diğer zarf çeşitleri ise; CD zarfları, buket zarflar, diplomat zarflar, dosya zarfları, mektup zarfları, optik zarflar ve özel zarflardır. Resmi işlemlerde kullanılacak zarfların rengi genellikle beyaz ya da kahverengi renktedir; klasiktir. Kartvizit kartları saygınlık için tasarlanır; şıktır. Özel mektup zarfları ise rengarenk, grafiklerle süslü, hatta kokulu bile olabilir. Zarfların kapatılması için silikon bazlı yapıştırıcılar kullanılır.Birçok ürün gibi zarf fiyatları da kaliteli malzeme ile doğru orantılı olarak artar. Ancak zarflar maliyeti düşük ürünlerdir. Kullanışlı olmasıyla beraber iyi birer tanıtım aracıdır.

Sosyal Medyada Paylaş