Anasayfa        Matbaa Baski        Dosyalar

Yan Menü

Dosyalar

Ürün veya hizmetlerin insanlara tanıtılmasında reklamcılık tekniklerinin özel bir yeri vardır. Bir dolma kalem üzerinde firma adı ya da marka bulunuyorsa, reklamdan bahsedilir; ancak bu örnekte bir durumla daha karşılaşıyoruz: reklam aracının kullanılabilirliği.alar bugün birçok firma personeli tarafından kullanılmaktadır. Dosyanın temel işlevi, kağıt gibi taşınması kolay ürünleri aynı çatı altında toplamak ve gerektiği zaman da aynı kolaylığı göstermektir. Günümüzde kullanım alanı genişletilmiş dosya çeşitleri ile karşılaşmaktayız. CD/DVD, kartvizit, broşür gibi ürünlerin taşınabilmesi için özel yapışkanlı süngerler ya da keseler dosya içinde bulunmaktadır. Genellikle dosyanın katlandığı yerde veya dosyanın kapağında açılan bu haznelerin çok iyi bir kullanış rahatlığı sağladığı söylenebilir.Kalemler için de ayrıca lastikli tutamaçlar kullanılmaktadır. Cepleri sayesinde kullanıcı dostu olan dosyalar, tasarımı ve kalitesi ile de dikkat çekmektedir.

Ürünün sağlamlığı; 300, 350, 400 gramlık kağıtlarla sağlanır. A4 boyutunda tek ve çift yönlü dosyalar bulunur; yüzeyleri mat veya parlak selefondan oluşur. Ayrıca isteğe göre altın, gümüş varak yaptırılabilir; gofre dediğimiz kabartmalarla süslenebilir; lak ile mat selefonun istenilen bölgesine parlaklık kazandırılabilir. Klasörlere göre daha kısa ömürlü olan dosyalar, taşınabilir olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Dosyalar sayesinde çok rahat bir şekilde toplantılara katılabilir, kolaylıkla not tutabilir ve güvenli bir şekilde bunları muhafaza edebilirsiniz. Tanıtım aracı olarak reklamcılıkta da kullanılan dosyalar, ürün veya hizmetlerin insanlarla buluşmasını sağlamaktadır. Sadece ticari amaçlarla da dosyalar kullanılmaz; örneğin bir üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilere dosyalar içinde okulun tanıtım CD’si, broşürü, tükenmez kalemi verilir. Amaç tanıtımdır ancak ticari bir kaygı içermez. Taşınması kolay olan dosyalar ile hafif ama gerekli materyalleri yanınızda taşıyabilirsiniz.

Dosyaların dış baskısı, ürün veya hizmete göre şekillenir. Genellikle kuşe kağıt tercih edilse de Amerikan Bristol da kullanılmaktadır. Su bazlı etmenlerin dosyalara zarar vermesini engellemek için kağıt gramajı artırılır ve yüzeyde su geçirmezliği sağlayan kaplamalar kullanılır.
Hem tanıtım hem de kullanış açısından gayet uygun olan dosyalar, hafifliği ve pratikliğiyle tercih sebebidir; ayrıca dosya fiyatları makul seviyelerdedir.

Sosyal Medyada Paylaş