Ambalaj

Ambalajların oldukça köklü bir tarihi vardır; çünkü nesillerden beri ürün tedariki sağlanmış ve bu ürünlerin muhafazasına ihtiyaç duyulmuştur. Ambalajlar iyi bir koruyucudur ve ürünün hasar görmemesi için birçok firma tarafından tercih edilir. Cam ve ahşap ambalajların yaklaşık 5000 yıl önce kullanılmaya başlandığını biliyoruz. Günümüzde kullanılan sac levha tabanlı metal ambalajların başlangıç tarihi de 1823’tür. Plastiğin keşfedilmesi, birçok sektörün yönünü değiştirdiği gibi ambalajların görüntüsünü de değiştirmiştir. Kağıt ve metal ambalajların kullanım oranı plastikle beraber düşmüştür.

Cam ambalaj milattan önce 1500’lü yıllara dayanan maziye sahiptir. Soda kum ve silikat gibi maddelerin karıştırılması ve ısıl işlemlerden geçirilmesi sonucunda kap şeklinde cam ambalajlar üretilmiştir. Günümüzde süt, kola gibi ürünlerin muhafazasında kullanılan cam ambalajlar, sağlıklı bir koruma sağladığı için tüketicilerin gözdesidir. 1809 yılında Napolyon ordunun gıdalarını korumak amacıyla bildiri yayınlamıştır; bu sayede konserveler icat edilmiş ve daha sonraki yıllarda da konserve açacağı bulunmuştur. Temeli 1838 yılında atılsa da 1920 yılında değeri anlaşılan plastiğin keşfi devrim niteliğinde bir gelişmedir. 1953 yılında Staudinger Nobel ödülünü alırken 1970’li yıllarda da plastik ambalajlar yavaş yavaş hayatımıza dahil olmaya başlamıştır. Bugün çok fazla sayıda ambalaj malzemesi ve ambalaj tasarımları ile karşılaşmaktayız.

Ambalajın içeriği hakkında bilgiler, küçük simgeler halinde gösterilir. Tarihin ilk sayfalarında yaprak ile ambalajlama yapılırken bugün kargo sektörü ve reklamcılık piyasasını etkileyen yüzlerce malzeme kullanılmaktadır. Ayrıca ambalajların altyapısında kullanılan malzemelerin geri dönüşüm işlemleri de yapılmaktadır. 1 ton kağıt/ karton ambalaj, gerekli duyarlılık gösterildiğinde 24 ağacın kurtarılması anlamını taşımaktadır. İlk hammaddenin işlenmesinde sonra oluşan çevre kirliliği ikinci hammadde kullanımından sonra %70 civarında azalmaktadır; işlem gördüğü için.

Bugün ambalajlar hem ürünün koruması, hem de ürün hakkında bilgi vererek tanıtım yapması dolayısıyla oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Artık akıllı kapaklar ile içeceklerin güvenliği üst düzeye çekilmiş, boya gibi yanıcı maddelerin oluşturabileceği olası kazaların da önüne geçilmiştir. Bir markanın tanıtımı için en somut reklam yüzü olan ambalaj fiyatları makul seviyelerde olduğu için de tercih edilmektedir.Sosyal Medyada PaylaşYorum Yapınız

Kartvizit Ölçüleri

Kartvizit ölçülerini ikiye ayırabiliriz...

Bakırköy Matbaa

Bakırköy matbaa olarak firmanızın matba...

Afiş Fiyatları

Afiş, tasarım ve sanat kaygısının aynı ağı...

Branda Fiyatları

Branda daha çok kış hava şartlarında korunmak...

Kartvizit

Kartvizit; iş hayatının en önemli ve fa...

Bakırköyde Grafik Tasarım

Görseli geliştirmek ve istenen mesajların ileti...